تلفن : 4646974- 0912
سال ساخت
اندازه گاراژ
اندازه زمین
امکانات
قیمت

راه پیشگیری از سیل و سیلاب در طبیعت

راهای مقابله با سیل  و سیلاب ویرانگر و مخرب
راهای مقابله با سیل و سیلاب در طبیعت

راهای مقابله با سیل  و سیلاب ویرانگر و مخرب                                                                                        

مقدمه : روش های مقابله با سیل با گسترش باغ و باغچه در شهریار

سیابل حادثه طبیعی می باشد که مثل هر اتفاق شدید طبیعی دیگری مانند زلزله و رانش زمین دارای نتایج تخریبی غیر قابل اجتناب است.

بر اساس جغرافیای طبیعی کشورایران و شرایط حادثه‌خیزی، برخی نقاط آن، در بسیاری از موارد نتیجه وقوع سیل کمتر از زلزله نیست و نخواهد بود

عدم رعایت اصول و قواعد پیشگیری از وقوع سیل خسارات جانی و مالی جبران‌ناپذیری را خواهد داشت ،کشور ما به علت موقعیت کوهپایه ای و آب هوا ی خشک و نیمه خشکی که دارد،نسبت به سایر کشورها بارش باران کمتری در حدود 250 میلی متر را در سال دارا میباشد.

ولی به دلیل آنکه بارش ها گاها به صورت سریع و حجم بالا صورت میگیرد و با توجه به خشکی طبیعت(باعث کندی جذب لب باران میشود )،به راه افتادن سیل و خسارات ناشی از آن را در پی دارد.که چنین حادثه ای تلفات و خسارات فراوانی را به دنبال دارد.

راهکارهای ساماندهی رودخانه در ایران

طبق گزارشها و  امارهای سازمان ملل متحد،سیل و طوفان خسارات بیشتری را نسبت به سایر وقایع طبیعی در کره زمین از خود برجای می گذارند.

به‌گونه‌ای که تنها در یک دهه میزان خسارات ناشی از سیلاب و طوفان بالغ بر 21 میلیارد دلار در مقابل 18 میلیارد دلار خسارات ناشی از زلزله بوده است.

این مسئله در ایران هم بسیار شدت دارد.

و متاسفانه کشور ما ایران هم در اثر وقوع سیلاب و حوادث و بلایای طبیعی خسارات فراوانی دیده است،چه از نظر مالی و چه از نظر جانی

ضمن این که باید توجه داشت بدلیل بهبود روش‎های ساخت و ساز و رعایت ضوابط و مقررات، ایمنی سازه‌ها و تأسیسات در مقابل خطراتی چون زلزله افزایش می‌یابد

**********   روشهای کنترل  و مهار سیل و طغیان اب  ***********

اما متأسفانه روند طبیعی توسعه در کشورهای درحال توسعه باعث تخریب محیط زیست و اکو سیتم منابع طبیعی شده و خسارات سیلاب متقابلن افزایش می‌یابد.

رشد 250 درصدی خسارات ناشی از سیل کشور در پنج دهه گذشته مؤید این موضوع میباشد.

متأسفانه موضوع سیل و مدیریت و کاهش خسارات آن در کشور مورد توجه جدی قرار نگرفته و فقط زمانی که سیلاب مخربی جاری می‌شود و فاجعه‌ای بوجود می‌آید،توجه مسئولین و متخصصین به آن جلب می‌گردد(یعنی نوش دارو بعد مرگ سهراب ایران زمین میرسد)

اگر چه بررسی طرح‌های مهار سیلاب که به صورت محدود و پراکنده در سطح کشور مطالعه و اجرا شده‌اند،

نشان می‌ده و راهکار بوده ، و می‌توان در جهت مهار و کاهش خسارات آن و حتی بهره‌برداری اقتصادی از سیل راه‌حل‌های مناسبی جستجو و پایش کرد.

از این رو شناخت دلایل مؤثر بر وجود آمدن بلاهای طبیعی و حوادث غیرانتظار برای کلیه افراد جامعه و شوراها و دهیاران به عنوان مسئولین روستایی و همچنین نحوه برخورد با این بلاها در هنگام وقوع و پس از وقوع می‏تواند موجب کاهش خسارت‏ها و بهبود روند کمک و ترمیم خرابی‎ها باشد.

                                     ************     پروژه ساماندهی رودخانه   *********

امید می‎رود مردم کشور عزیزمان ایران با افزایش آگاهی‏ های خود و برخورداری از توانمندی‏ لازم ، اقدام‌هایی عملی و پیشگیرانه مناسبی را برای کاهش آسیب حوادث و بلاهای طبیعی به کارگیرند.

پهنه‏ بندی سیل امروزه در دنیا به عنوان اطلاعات مهم و پایه در مطالعات طرح‏های عمرانی محسوب می‏شود.

گستره سیل حاصل از دبی مورد نظر معمولاً با انجام محاسبات هیدرولیک رودخانه و از طریق مدل‏های ریاضی انجام می‏گیرد .

در فرهنگ بین‏ المللی، سیلاب به جریان آبی با دبی بالا گفته می‏شود که طی آن آب طغیان کرده

و زمین ‏های اطراف را که معمولاً زیر آب نیستند غرقاب می‏نماید.

دشت‏های سیلابی به دلیل وجود منابع مختلف از اهمیت زیادی برخوردارند و همواره مورد توجه جوامع بشری قرار گرفته‏ اند.

در سال‏های اخیر رشد جمعیت شهرهایی که در حاشیه رودخانه قرار دارد رو به افزایش گذاشته است.

تحلیل نرم افزاری ساماندهی رودخانه جهت کاهش اثرات تخریبی سیل

رشد روز افزون جمعیت و عدم توجه به ظرفیت‏های محیط و استفاده نامناسب از منابع، باعث گسترش خسارات به جوامع مذکور شده و همین مسئله لزوم اعمال مدیریت در سیلاب‏ دشت‏ها را آشکار می‏سازد

اولین مرحله در طرح‏های مدیریتی سیلاب و دشت‏های سیلابی تهیه نقشه پهنه ‏بندی سیل است.

از دیگر موارد کاربرد نقشه‏ ها می‏توان به تعیین بستر و حریم رودخانه‏ ها، مطالعه و توجیه اقتصادی طرح‏های عمران، پیش‏بینی و هشدار سیل، عملیات امداد و نجات و بیمه سیل اشاره نمود.

و از دیگر روشهای مهار سیل به موازرد زیر نیز میتوان اشاره نمود:

1- ایجاد دریاچه ها مصنوعی در نزدیک مسیر سیل و رودخانه های برای ذخیره اب ناشی از سیل و در صورت دور بودن فضای مناسب برای احداث دریاچه مصنوعی با زدن کانال اب را به انها انتقال نمایند.

2- لاریوبی و پهن و عمیق کردن مسیر رودخانها و کانالهای انتقال اب و ایجاد چاهای عمیق به همراه انبارهای بزرگ سر هر خیابان اصلی و فرعی با کار کارشناسی جهت جمع اوری اب درون انها و جلوگیری از جمع شدن انها در معابر عمومی و این قبیل کارها سبب تقویت ابهای زیر زمینی و حفظ رطوبت خاک میبشد که این امر سبب گسترش پوشش گیاهی و جذب سریه اب با سرعت زیاد زمان بارندگی های سیل اسا میشود

3- رشد و توسعه درخت کاری در مسیر رودخانه و بیابانها و معابر و گسترش پوشش گیاهی در دشت ها ،کوه و کوهپایه و جلگه ها که این امر سبب جذب اب بیشتر در زمین و جلوگیری از سیلاب و رانش زمین میشود

4- راه اندازی سنتی مبنی بر تولد هر نوزاد یک درخت کاشته شود و با گرفتن تولد های سال های اتی برای بزرگ سالان و کودکان نیز درخت کاشته شود و ان فرد مسئول نگهداری درختان خود شود و محل کاشت درخت در هر کوی برزن نزدیک  محل سکونت و یا حیاط داخل منزل  می تواند باشد

پاورپوینت سیل و راهبردهای مقابله با آن

بازگشت به بالا